Standardy Ochrony Dzieci


Wersja dla dzieci

Wersja dla dorosłych

Załączniki do standardów


Wersja dla dzieci

Dokument przedstawia zasady i procedury ochrony dzieci obowiązujące w szkole tańca Radomski Kolektyw. zwanego dalej „Studiem"


Preambuła / wstęp

Podstawową zasadą działań podejmowanych przez pracowników szkoły tańca Radomski Kolektyw jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Celem „standardów ochrony dzieci” jest zapewnienie Wam sprzyjających warunków do nauki i rozwoju pasji zgodnie z Waszymi indywidualnymi możliwościami i potrzebami w atmosferze życzliwości, szacunku, akceptacji i bezpieczeństwa.


Rozdział I Objaśnianie pojęć.

§1

1. Dzieckiem jest każda osoba do ukończenia 18. roku życia.

2. Krzywdzeniem jest zamierzone lub niezamierzone działanie osoby dorosłej lub innego dziecka, które negatywnie wpływa na Wasz rozwój psychiczny i fizyczny oraz samopoczucie.


Rozdział II Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci.

§2

1. Wszyscy pracownicy Studia w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę kiedy Tobie lub innemu dziecku dzieje się krzywda.

§3

Krzywdzenie może przyjąć 4 podstawowe formy:

A. Przemoc fizyczna to między innymi:

• popychanie, szarpanie, policzkowanie, szczypanie, kopanie, duszenie, bicie otwartą ręką, pięściąlub przedmiotami


B. Przemoc psychiczna to między innymi:

• poniżanie, upokarzanie, ośmieszanie, wyzywanie, wyśmiewanie, odtrącanie dziecka, wciąganie dziecka w konflikty dorosłych, wytykanie z powodu odmienności.


C. Zaniedbywanie to:

• niezaspokajanie podstawowych potrzeb fizycznych i psychicznych dziecka lub nie respektowanie jego podstawowych praw (niedożywienie, ubiór nieadekwatny do pory roku, zaniedbanie higieniczne, pozostawanie na dworze bez opieki w godzinach wieczornych i nocnych, nie dbanie o higienę snu i odpoczynku, nie posyłanie dziecka do szkoły, nie zapewnia dziecku opieki lekarskiej).


D. Wykorzystanie seksualne to naruszenie sfery intymnej dziecka, zmuszanie do oglądanie nagich osób, robienie zdjęć lub filmów z udziałem dziecka bez odzieży.


§4

1. Przemocy możecie doświadczyć ze strony innych uczniów, rodziców lub opiekunów, osób trzecich (osób, z którymi miałaśkontakt czy pracowników Studia).

2. Zasady bezpiecznych relacji personel – dziecko i dziecko – dziecko ustalone w Studio znajdująsięw Załączniku nr 1 do niniejszych Standardów.


Rozdział III Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka

§ 5

1. W przypadku doświadczenia jakiejkolwiek z wyżej wymienionych form krzywdzenia ze strony osób dorosłych lub innych dzieci zawiadom pracownika Studia.

2. Wówczas stosownie do zgłoszonej sytuacji zostanie uruchomiona odpowiednia procedura.


Rozdział IV Zasady ochrony wizerunku dziecka

§6

1. Studio uznając Twoje prawo do prywatności i ochrony dóbr osobistych zapewnia najwyższe standardy ochrony Twoich danych osobowych oraz Twojego wizerunku zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

2. Zgodę na publikację Twojego wizerunku wyrażają w formie pisemnej rodzice lub opiekunowie prawni.


Rozdział V Monitoring stosowania Standardów

§ 7

1. Raz w na dwa lata dokonywana jest analiza realizacja Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem i w razie potrzeby właściciel Studia wprowadza do Polityki niezbędne zmiany i ogłasza pracownikom Studia, dzieciom i ich opiekunom nowe brzmienie Polityki.


Rozdział VI Zasady udostępniania Rodzicom i Dzieciom Standardów
do zapoznania sięz nimi i ich stosowania

§ 8

1. Dokument „Standardy Ochrony Dzieci/Małoletnich” jest dokumentem Studia ogólnodostępnym dla personelu Studia, dzieci oraz ich opiekunów.

2. Pracownicy Studia, mają obowiązek zapoznania Studia ze Standardami oraz omówienia ich w taki sposób, aby uczniowie mogli go zrozumiećniezależnie od wieku.


Rozdział VII Przepisy końcowe

§ 10

1. Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.

2. Ogłoszenie następuje w sposób dostępny dla pracowników Studia, dzieci i ich opiekunów, w szczególności poprzez przesłanie tekstu drogą elektroniczną oraz poprzez zamieszczenie na stronie internetowej.

3. Standardy ochrony udostępnione sąrównieżw wersji skróconej, przeznaczonej dla dzieci. Zasady bezpiecznych relacji dziecko - dziecko w szkole tańca Radomski Kolektyw w Radomiu

1. Traktuj kolegów/koleżanki z należytym szacunkiem.

2. Słuchaj innych, gdy mówią, nie przerywaj innym, gdy sięwypowiadają.

3. Pamiętaj, że każdy ma prawo do wyrażania swojego zdania, myśli i przekonań, jeśli nie naruszająone dobra osobistego innych osób.

4. Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa obowiązujących w studio (nie narażaj innych na niebezpieczeństwo).

5. Konflikty rozwiązuj w sposób pokojowy:

  1. Wycisz się, uspokój, zatrzymaj niepotrzebną kłótnię, zanim stracisz nad sobą kontrolę, a konflikt siętylko nasili.
  2. Powiedz co według Ciebie jest problemem, co jest przyczyną nieporozumienia, czego oczekujesz.
  3. Słuchaj co mówi druga osoba, jakie są jej odczucia, czego ona oczekuje i podsumuj, to co usłyszałeś/usłyszałaś.
  4. Upewnij się, że Twój rozmówca powiedział wszystko odnośnie swoich odczuć.
  5. Wymyślcie rozwiązanie, które będzie satysfakcjonujące dla Was obojga.
  6. Pamiętaj! Jeśli nie uda sięWam rozwiązaćkonfliktu, zawsze możecie zwrócićsię o pomoc do pracownika Studia.

6. Nie bądź obojętny gdy komuśdzieje siękrzywda, zawsze poinformuj o tym pracownika Studia.

7. Studio jest wspólnotą- nie stwarzaj sytuacji, w których Twoi koledzy/koleżanki czuliby sięcelowo pomijani, izolowani.

8. Nie wolno Ci bić, szturchać, popychać ani w jakikolwiek sposób naruszaćintegralności fizycznej innego dziecka.

9. Szanuj przestrzeń intymną swoich kolegów i koleżanek. Nigdy nie dotykaj kolegi/koleżanki w sposób, który może byćuznany za nieprzyzwoity lub niestosowny.

10. Nie wolno Ci wyśmiewać, obgadywać, ośmieszać, zawstydzać, upokarzać, lekceważyć i obrażaćinnych uczniów.

11. Nie wypowiadaj sięw sposób obraźliwy o rodzicach Twoich kolegów i koleżanek.

12. Nie zwracaj sięw sposób wulgarny do innych.

13. Pamiętaj, że żarty, które nie bawią drugiej osoby, nie są żartami i taką zabawę słowną natychmiast przerywaj.

14. Bądźtolerancyjny - szanuj odmienny wygląd, przekonania, wierzenia, poglądy innych.

15. Szanuj prawo innych do prywatności, nie przeglądaj prywatnych rzeczy.

16. Nie wolno Ci nagrywać ani rozpowszechniać wizerunku kolegi/koleżanki bez jego/jej wyraźnej zgody.

17. Szanuj rzeczy osobiste i mienie kolegów/koleżanek.

18. Jeśli chcesz pożyczyćjakąś rzecz od kolegi/koleżanki, zapytaj.

19. Nie namawiaj innych do krzywdzenia.

20. Nie przynoś do Studia niedozwolonych substancji, nie zachęcaj innych do ich stosowania.


PAMIĘTAJ!!!

KAŻDY ma prawo do poszanowania swojej godności JEŚLI sam/a doznajesz krzywdy lub jesteśświadkiem krzywdzenia innego ucznia to NATYCHMIAST powiedz o tym komuśdorosłemu: pracownikowi Studia Członkowi personelu innemu dorosłemu, który jest dostępny na terenie Studia!!!


Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111

Całodobowa infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli: 800 080 222

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji: 22 594 91 00

Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna: 22 425 98 48



Standardy Ochrony Dzieci

w Szkoła tańca Radomski Kolektyw

Preambuła

Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników Studia jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Pracownik, współpracownik Studia traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez pracownika wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Pracownik, współpracownik Studia, realizując te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych danej Studia oraz swoich kompetencji.


Rozdział I: Objaśnienie terminów

  1. Pracownikiem, współpracownikiem Studia jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług oraz umowa o wolontariat.
  2. Dzieckiem jest każda osoba do ukończenia 18. roku życia.
  3. Opiekunem dziecka jest osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny. W myśl niniejszego dokumentu opiekunem jest również rodzic zastępczy.
  4. Zgoda rodzica dziecka oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców dziecka. Jednak w przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka należy poinformować rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny.
  5. Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym pracownika placówki, lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie.
  6. Osoba odpowiedzialna za internet to wyznaczony przez kierownictwo Studia pracownik sprawujący nadzór nad korzystaniem z internetu przez dzieci na terenie placówki oraz nad bezpieczeństwem dzieci w internecie.
  7. Osoba odpowiedzialna za Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem to wyznaczony przez kierownictwo Studia pracownik sprawujący nadzór nad realizacją Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem w placówce.
  8. Dane osobowe dziecka to wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka.

Rozdział II: Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci

  1. Pracownicy Studia posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia dzieci.
  2. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka pracownicy Studia podejmują rozmowę z rodzicami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania dla siebie pomocy.
  3. Pracownicy monitorują sytuację i dobrostan dziecka.
  4. Pracownicy znają i stosują zasady bezpiecznych relacji personel–dziecko i dziecko–dziecko ustalone w Studiu. Zasady stanowią Załącznik [nr 1] do niniejszych Standardów.
  5. Rekrutacja pracowników placówki odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznej rekrutacji personelu. Zasady stanowią Załącznik [nr 2] do niniejszych Standardów.

Rozdział III: Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka

§ 3

W przypadku podjęcia przez pracownika Studia podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji kierownictwu placówki.

§ 4

  1. Pracownik Studia wzywa opiekunów dziecka, którego krzywdzenie podejrzewa, oraz informuje ich o podejrzeniu.
  2. Pracownik Studia powinien sporządzić opis sytuacji dziecka na podstawie rozmów z dzieckiem oraz plan pomocy dziecku.
  3. Plan pomocy dziecku powinien zawierać wskazania dotyczące:
    1. podjęcia przez Studio działań w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej placówki;
    2. wsparcia, jakie Studio zaoferuje dziecku;

Rozdział IV: Zasady ochrony wizerunku dziecka

§ 7

  1. Studio zapewnia najwyższe standardy ochrony danych osobowych dzieci zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
  2. Studio uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku dziecka.
  3. Wytyczne dotyczące zasad publikacji wizerunku dziecka stanowią Załącznik [nr 3] do niniejszej Polityki.

§ 8

  1. Pracownikowi Studia nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) na terenie placówki bez pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka.
  2. W celu uzyskania zgody, pracownik Studia może skontaktować się z opiekunem dziecka i ustalić procedurę uzyskania zgody. Niedopuszczalne jest podanie przedstawicielowi mediów danych kontaktowych do opiekuna dziecka – bez wiedzy i zgody tego opiekuna.
  3. Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana.

Rozdział VI: Monitoring stosowania Polityki

§ 10

  1. Kierownictwo Studia wyznacza jako osobę odpowiedzialną za Standardy ochrony dzieci w placówce Marcina Wieczorka.
  2. Osoba ta jest odpowiedzialna za monitorowanie realizacji Standardów, reagowanie na sygnały naruszenia Polityki i prowadzenie rejestru zgłoszeń oraz proponowanie zmian w Polityce.
  3. Osoba ta przeprowadza wśród pracowników placówki, raz na 12 miesięcy, ankietę monitorującą poziom realizacji Standardów.
  4. W ankiecie pracownicy Studia mogą proponować zmiany Standardów oraz wskazywać naruszenia Standardów w placówce. Osoba odpowiedzialna dokonuje opracowania wypełnionych przez pracowników Studia ankiet. Sporządza na tej podstawie raport z monitoringu, który następnie przekazuje kierownictwu placówki.
  5. Kierownictwo Studia wprowadza do Standardów niezbędne zmiany i ogłasza pracownikom Studia, dzieciom i ich opiekunom nowe brzmienie Standardów.

Rozdział VII: Przepisy końcowe

§ 11

  1. Polityka wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.
  2. Ogłoszenie następuje w sposób dostępny dla pracowników Studia, dzieci i ich opiekunów, w szczególności poprzez wywieszenie w miejscu ogłoszeń dla pracowników lub poprzez przesłanie jej tekstu drogą elektroniczną oraz poprzez zamieszczenie na stronie internetowej i wywieszenie w widocznym miejscu w siedzibie, również w wersji skróconej, przeznaczonej dla dzieci.